П3 «Штовхаючі» операційні логістичні системи
Виконати задачі 17-24 з практикуму (с.70).
17. Підприємство виробляє три види продукції. В наступному році необхідно виготовити продукції виду А - 100 одиниць, Б - 200 штук, В - 100 одиниць. Визначити обсяги закупівлі матеріальних ресурсів на наступний рік для виготовлення продукції трьох видів при таких умовах:
- для виробництва одиниці виду А необхідно 200 кг тонколистової сталі товщиною 2 мм, 20 кг фарби ПФ-115;
- для виробництва продукції Б потрібно 150 кг тонколистової сталі товщиною 2 мм, 10 кг полістиролу, 10 метрів проводу товщиною 1,5 мм;
- для виробництва одиниці продукції типу В необхідно 20 кг полістиролу, 5 метрів проводу товщиною 1,5 мм;- для ремонтно-експлуатаційних робіт потрібно 800 кг тонколистової сталі товщиною 2 мм та 200 кг фарби ПФ-115;- для дослідницької роботи слід придбати 100 кг полістиролу;
- залишки матеріалів на початок і кінець наступного року становлять по: тонколистовій сталі товщиною 2 мм - 400 кг та 450 кг, полістиролу - 200 кг та 300 кг, фарби ПФ-115 відповідно 500 та 300 кг, проводу товщиною 1,5 мм - 100 і 100 метрів.
18. Підприємство згідно договору постачання отримає в наступному році основних матеріалів в обсязі 120 тон. Постачальник зобов’язується відвантажити основні матеріали залізницею у напіввагонах за таким графіком: в січні, в травні та у вересні, тобто три рази на рік. Розрахувати норматив виробничого запасу основних матеріалів і витрати по зберіганню запасів основних матеріалів на складі при умові, що витрати становитимуть 20 грн на добу за кожну тонну матеріалів. При розрахунках взяти до уваги, що підприємство рівномірно використовує основні матеріали і на кінець кожного четвертого місяця року запаси цих матеріалів доходять до нульової позначки. Підготовчий запас за нормою - одна доба (в днях виробничого споживання).
19. Підприємство згідно договору постачання отримає в наступному році основних матеріалів в обсязі 120 тон. Постачальник зобов’язується відвантажити основні матеріали залізницею у напіввагонах за таким графіком: в січні, в травні та у вересні, тобто три рази на рік. Розрахувати норматив виробничого запасу основних матеріалів і витрати по зберіганню запасів основних матеріалів на складі при умові, що витрати становитимуть 20 грн на добу за кожну тонну матеріалів. При розрахунках взяти до уваги, що підприємство рівномірно використовує основні матеріали і на кінець кожного четвертого місяця року запаси цих матеріалів доходять до нульової позначки. Підготовчий запас за нормою - одна доба (в днях виробничого споживання).
20. Підприємство протягом кварталу (90 днів) повинно виготовити 450 деталей. Тривалість виробничого циклу однієї деталі – 82 хвилини. На початок кварталу в цеху підприємства заготовки вже перебували у вигляді виробничого запасу. Собівартість виготовлення однієї деталі становить 85 грн. Коефіцієнт нарощення витрат на виробництво деталей - 0,85. Якими повинні бути нормативи запасів незавершеного виробництва в натуральних одиницях і грошовому вимірюванні?
21. Для виконання виробничої програми підприємству необхідно 60 тон листової сталі. ЇЇ можна придбати з заводу - виробника транзитом або зі складу посередницької фірми. Завод - виробник зобов’язується відвантажувати метал в повному обсязі на початок планового періоду. Посередник пропонує постачання сталі щодобово безпосередньо на робочі місця. Плановий період - 30 календарних діб. Необхідні дані для розрахунку транспортно-заготівельних витрат по обох варіантах наведено в таблиці. Вкажіть оптимальний варіант забезпечення підприємства металом.
Таблиця
Показники |
Одиниця виміру |
Транзитом |
Зі складу |
відпускна ціна листової сталі націнка до ціни відстань перевезень спосіб перевезень транспортні тарифи витрати по зберіганню на одну добу Вартість послуг по комплектуванню листової сталі згідно вимог споживача |
грн/т % км грн/т км грн грн/т грн/т |
800
100 вагоном 1,0 0,5 1,5
|
800 30 50 автомашиною 2,0 1,0 |
22. На збутовий склад підприємства кожної години надходять з цеху 50 кг цвяхів. Працівники складу повинні розсортувати цвяхи у дерев’яні ящики, промаркувати тару, а також підготувати супроводжувальні ярлики до кожного з ящиків. Витрати часу на означені операції становлять: на сортування - 30 хвилин на кожні 10 кг цвяхів; на розміщення кожної партії цвяхів вагою 20 кг в ящик - 10 хвилин; на маркування кожного з ящиків - по 20 хвилин; на створення ярликів - по 15 хвилин. Скільки часу потрібно працівникам збутового складу для того, щоб підготувати до відправлення споживачеві 2,5 тон цвяхів, розміщених в ящиках разом із супроводжувальною документацією?
23. На підприємстві середньодобові надхождення та відвантаження виробу Б на склад і зі складу готової продукції відповідно складають 500 і 800 шт. Час знаходження виробів на складі від моменту надходження до відвантаження в середньому складають три доби. Оптова ціна одного виробу - 20 грн. Визначити норматив запасів готової продукції в натуральному та грошовому виразах, а також в днях обіговості.
24. Підприємство протягом кварталу (90 днів) повинно виготовити 550 деталей. Тривалість виробничого циклу однієї деталі - 80 хвилин. На початок кварталу в цеху підприємства заготовки вже перебували у вигляді виробничого запасу. Собівартість виготовлення однієї деталі становить 80 грн. Коефіцієнт нарощення витрат на виробництво деталей - 0,9. Якими повинні бути нормативи запасів незавершеного виробництва в натуральних одиницях і грошовому вимірюванні?
Дати відповідь на запитання за списком групи.
Контрольні питання
1. «Штовхаючі» моделі управління матеріальними потоками.
2. Обмежені можливості «штовхаючих» моделей управління матеріальними потоками.
3. Логістичні моделі системи MRP I.
4. Логістичні моделі системи MRP II.
5. Планування потреб/ресурсів (requirements/resource planning, RP).
6. Планування потреби в матеріалах/виробничого планування потреби в ресурсах» (materials/manufacturing requirements/resource planning).
7. Планування розподілу продукції/ресурсів (distribution requirements/resource planning, DRP I/DRP її).
8. Основні цілі систем MRP.
9. Програмний комплекс MRP І.
10. Програмний комплекс MRP ІІ.
11. База даних про матеріальні ресурси системи MRP I.
12. База даних про матеріальні ресурси системи MRP II.
13. База даних про запаси системи MRP I.
14. База даних про запаси системи MRP II.
15. Алгоритми, закладені в програмні модулі системи MRP I.
16. Алгоритми, закладені в програмні модулі системи MRP ІI.
17. Типовий набір вихідних документів системи MRP І.
18. Типовий набір вихідних документів системи MRP ІI.
19. Недоліки та обмеження мікрологістичних систем, які ґрунтуються на MRP-підході.
20. Комбіновані системи MRP II – KANBAN.
21. Рівні інтеграції систем MRP.
22. Формування плану-графіку технологічних операцій на основі основного виробничого плану (Master Production Schedule (MPS).
23. Планування виробничих потужностей (CRP).
24. Корегування виробничого плану (MRS).
25. ERP системи (Enterprise Resources Planning).
26. Планування розподілу готової продукції (DRP-I).
27. Планування розподілу ресурсів для проведення технологічного обслуговування і виконання ремонтів. (DRP-ІІ).
28. Планування транспортних перевезень.
29. Формування оптимального рівня постійних витрат на підприємстві за системами MRP.
30. Спеціальна підсистема управління реалізацією довгострокових проектів (Project Management).