П5 Алгоритми формування матеріальних потоків на виробництві.
Виконати задачі 33-40 з практикуму (с.76).
33. На збутовий склад підприємства кожної години надходять з цеху по 50 готових виробів. Працівники складу повинні розсортувати вироби у відповідну тару, промаркуватиїї, а також підготувати супроводжувальні ярлики до кожної тари. Витрати часу на означені операції становлять: на розміщення кожної партії деталей в тару - 40 хвилин; на маркування тари - 10 хвилин; на створення ярликів - 15 хвилин. Скільки часу потрібно працівникам складу для того, щоб підготувати до відправлення замовникові 350 виробів, розміщених в тарі разом із супроводжувальною документацією?
34. Підприємство протягом року повинно виготовити 5500 деталей. Тривалість виробничого циклу однієї деталі - 100 хвилин. На початок року в цеху підприємства заготованки вже перебували у вигляді виробничого запасу. Собівартість виготовлення однієї деталі становить 200 грн. Коефіцієнт нарощення витрат на виробництво деталей - 0,9. Якими повинні бути нормативи запасів незавершеного виробництва в натуральних одиницях і грошовому вимірюванні?
35. Підприємство згідно договору постачання отримає в наступному році основних матеріалів в обсязі 150 тон. Постачальник зобов’язується відвантажити основні матеріали за таким графіком: в січні, в травні та у вересні, тобто три рази на рік. Розрахувати норматив виробничого запасу основних матеріалів і витрати по зберіганню запасів основних матеріалів на складі при умові, що витрати становитимуть 50 грн на добу за кожну тонну матеріалів. При розрахунках взяти до уваги, що підприємство рівномірно використовує основні матеріали та на кінець кожного четвертого місяця року запаси цих матеріалів доходять до нульової позначки. Підготовчий запас за нормою - одна доба (в днях виробничого споживання).
36. Підприємству необхідно обрати оптимальну кількість складів для зберігання готових виробів. Готова продукція може зберігатися як на власному складі підприємства, так і на складах А, В, С, D, E, F, що належать дилерам. Продукція постачається споживачам L, M, N, P. Розміри складів дозволяють зберігати будь - яку кількість готових виробів підприємства. Продукцію перевозять автомобільним транспортом. Вартість перевезень - 25 грн за 1 ткм. Необхідні дані для рішення наведено в таблиці.
Таблиця
Показники |
Значення |
Показники |
Значення |
1 |
2 |
3 |
4 |
1. Розмір товарного запасу, т LM N P |
800 150 200 180 270 |
1. Відстань від складів до споживачів, км A-L A-M A-N A-P B-N B-P B-L B-M C-P C-N C-M D-P D-N E-P E-N K-P |
42 25 35 70 30 40 35 15 40 30 20 40 35 30 30 25 |
2. Відстань від виробника Х до споживача, км Х-L X-M X-N X-P |
80 60 70 100
|
||
3. Відстань від підприємства до складів дилерів, км X-AX-B X-C X-D X-E X-K |
40 50 45 60 70 80 |
4. Складські витрати на 1 т. запасу, в грн. склад підприємства склад А склад B склад С склад D склад Е склад К |
60 68 70 66 68 70 68 |
37. Визначити логістичні витрати підприємства по збуту партії виробів на умовах СРТ – склад замовника. Необхідні дані наведено в таблиці.
Таблиця
Показники |
Одиниця виміру |
Значення |
1. Обсяг партії постачання 2. Вага виробу 3. Дальність перевезення 4. Тариф 5. Вартість виконання вантажно-розвантажувальних робіт 6. Технічна швидкість транспорту. 7. Втрати часу в дорозі 8. Норми часу на виконання вантажно-розвантажувальних робіт 9. Припустимі втрати при, перевезенні та розвантажуванні 10. Норми часу виконання приймально-здавальних операцій |
т кг км грн/ткм
грн/тонно-операція км/година хвилини хвилин/тонно-операція відсотки
хвилини |
2,5 50 150 2,5
0,8 40 20 12
1
10 |
38. Підприємством в наступному періоді заплановано річну програму випуску в обсязі 30000 штук. Запасу готових виробів на початок періоду є 500 штук. На кінець планового періоду запаси виробів становитимуть: при дистрибуції в прямому каналі - 10 днів, при розподілі в ешелованому каналі - 20 діб (в днях реалізації). Затрати на одиницю продукції при її переміщенні в прямому каналі до замовника становлять 180 грн, при переміщенні в побічному (ешелованому каналі) - 140 грн. Собівартість одиниці виробу - 100 грн. Витрати на виготовлення одного виробу 130 грн. Встановлена знижка - 10% до відпускної ціни одиниці продукції. Ставка по банківських кредитах - 20 % річних. Знайдіть оптимальний канал дистрибуції виробів. Вкажіть суму прибутку від реалізації виробів за кожним з двох каналів дистрибуції.
39. Підприємство протягом року повинно виготовити 6500 деталей. Тривалість виробничого циклу однієї деталі - 130 хвилин. На початок року в цеху підприємства заготованки вже перебували у вигляді виробничого запасу. Собівартість виготовлення однієї деталі становить 300 грн. Коефіцієнт нарощення витрат на виробництво деталей - 0,95. Якими повинні бути нормативи запасів незавершеного виробництва в натуральних одиницях і грошовому вимірюванні?
40. У базовому році річне надходження вантажів на заготівельний склад склало 15000 т; максимальна норма запасу – 50 днів; коефіцієнт надходження вантажів на склад –1,2; середнє розрахункове навантаження –5т/м2; коефіцієнт використання площі складу становить 0,4. Визначити економію на утримання складського приміщення у наступному році, якщо за рахунок підвищення ефективності постачання підприємства максимальна норма запасу зменшиться на 30 днів, а в результаті зміни системи складування вантажів коефіцієнт використання площі складу досягне 0,8. При цьому вартість утримання 1м2 площі складу орієнтовно складає 30 грн.
Відповісти на контрольне питання за списком групи.
Контрольні питання
1. Управління матеріальними потоками на виробництві.
2. Системи управління матеріальними потоками на виробництві.
3. Сучасні концепції управління матеріальними потоками на виробництві.
4. Методи раціоналізації та контролю матеріальних потоків на підприємстві.
5. Розміщення виробничого устаткування на виробництві.
6. Компонування дільниць виробничого підприємства.
7. Управління послідовністю виконання робіт (замовлень).
8. Координування дій учасників логістичного процесу управління матеріальними потоками на виробництві.
9. Прогнозування та планування матеріальних потоків на виробництві.
10. Організація оптимальних матеріальних потоків на виробництві.
11. Контроль переміщення матеріальних потоків на виробництві.
12. Схеми проходження матеріального потоку в межах внутрішньовиробничої логістичної системи.
13. Аналогові моделі переміщення матеріального потоку на виробництві.
14. Схеми переміщення матеріального потоку на виробництві.
15. Штовхаючі системи управління матеріальними потоками на підприємстві.
16. Основні переваги штовхаючих систем управління матеріальними потоками на підприємстві.
17. Недоліки штовхаючих систем управління матеріальними потоками на підприємстві.
18. Переваги тягнучих систем управління матеріальними потоками.
19. Недоліки тягнучих систем управління матеріальними потоками.
20. Тягнучі системи управління матеріальними потоками.
21. Метод QR (метод швидкого реагування).
22. Метод CR (метод безупинного поповнення).
23. Метод AR (метод автоматичного поповнення запасів).
24. Система «Шодзинка» (регулювання кількості задіяних на ділянках робітників при коливаннях попиту на продукцію).
25. Система «Дзіока» (автономний контроль на кожному робочому місці).
26. Система CIM (синхронізація руху матеріальних та інформаційних потоків).
27. Система «Сім 0» (модифікація системи JIT).
28. ABC-аналіз.
29. XYZ-аналіз.
30. Принцип Парето.