ОСНОВНІ ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ
3D-принтер – це периферійний пристрій, що використовує метод пошарового створення виробу за його цифровою 3D-моделлю.
Філамент (від англ. Filament – нитка) – витратний матеріал, який використовується для друку на 3D-принтері (діаметром 1,75 мм або 3 мм).
Екструдер (від англ. extrude – видавлювати) – пристрій, що подає філамент у нагрівальний блок, в якому під дією температури відбувається його розплавлення і видавлювання через сопло.
Гарячий кінець (hot-end) – в класичному розумінні містить сопло, нагрівальний блок, термобар’єр і радіатор екструдера. Саме всередині цього блоку відбувається розплавлення філаменту і його подача на стіл для формування виробу.
Холодний кінець (cold-end) – пристрій, що відповідає за подачу філаменту в гарячий кінець. Складається з шестерні, яка подає філамент, притискного ролика і крокового двигуна. Найчастіше використовується проміжний понижувальний редуктор між шестірнею і кроковим двигуном для підвищення точності подачі матеріалу при друку тонким шаром або при друку на низькій швидкості.
Сопло (nozzle) – металева або керамічна шпилька з отвором, що відповідає за форму і розмір екструзійного розплаву на виході з екструдера.
Нагрівальний блок – складається з нагрівача, термісто- ра (термопара, датчик температури) та самого блоку, що містить ці елементи.
Нагрівач екструдера – елемент, що перетворює електричний струм в теплову енергію. Відповідає за нагрівання камери розплавлення філаменту всередині нагрівального блоку.
Термістор (термопара, давач температури) – знімає покази температури для керування подачею напруги на нагрівач з метою підтримання її в заданих межах. Використовується як в екструдері, так і в робочому столі.
Термобар’єр – пристрій, завданням якого є зменшити відстань між двома фазами пластику – рідкою і твердою. Іншими словами, не дає пластику плавитися більше, ніж потрібно. Зазвичай з’єднує нагрівальний блок і радіатор екструдера.
Радіатор екструдера – пристрій, що призначений для відводу зайвого тепла від термобар’єра.
Робочий стіл (print bed) – платформа, на яку безпосередньо виплавляється матеріал з екструдера. Поверхня столу може бути як ідеально гладкою, так і перфорованою/гофрованою. Це потрібно для покращення адгезії з об’єктом, що друкується.
Гарячий стіл (hotbed) – те ж саме, що і робочий стіл, тільки з можливістю підігріву. Це дозволяє зменшити викривлення наплавлюваної моделі за рахунок плавного зниження температури об’єкта. Також покращує адгезію об’єкта до платформи.
Кроковий електродвигун – синхронний безщітковий електродвигун з декількома обмотками. Послідовна активація обмоток двигуна викликає дискретні кутові переміщення (кроки) ротора.
Драйвер – мікросхема, призначення якої — перетворювати команди контролера крокового двигуна в імпульси, що подаються на обмотки крокового двигуна, і посилювати їх.
Екструдер прямої подачі (direct) – тип екструдера, у якому холодний кінець розташований безпосередньо перед гарячим кінцем. Використовується для друку гнучкими пластиками, гумою. Основний недолік даної конструкції – велика вага.
Боуден-екструдер (екструдер Боудена, Bowden extruder) – екструдер, в якому блок подачі філаменту і сопло відокремлені: холодний кінець жорстко закріплений на рамі 3D-принтера, а гарячий кінець знаходиться на рухомій друкуючій головці. При цьому філамент подається в сопло по довгій тефлоновій трубці. Використовується для друку жорсткими/пружними пластиками.
Кінцевик – давач, який відповідає за знаходження каретки в габаритах конструкції принтера. Іншими словами, це обмежувач на кінці осі. Робота його може базуватися як на кнопкових сенсорах, так і на оптичних або ж на основі давача Хола. При спрацьовуванні давача керуюча плата принтера обнуляє положення каретки і надалі веде відлік положення від цієї початкової точки.
Gcode (G-код) – умовне іменування мови програмування (розмітки) пристроїв з числовим програмним керуванням (ЧПК).
Слайсер – програмне забезпечення, що перетворює 3D-модель (зазвичай з STL формату) в G-код з конкретними параметрами друку і під конкретний матеріал та принтер.
Ретракт – реверс відведення філаменту з гарячого кінця. Використовується для попередження витікання розплаву пластику з сопла в моменти холостого переміщення екструдера над наплавлюваною моделлю.
Рафт (пліт, raft) – горизонтальна сітка філаменту, розташована під моделлю. Рафти призначені для підвищення адгезії і нівелювання нерівності робочого стола та неточного калібрування екструдера відносно робочого столу.
Підтримка – додаткові елементи друку, які не є частиною моделі. Призначені підтримати нависаючі елементи виробу при друці. Принтер просто не може друкувати по повітрю, йому потрібна підставка для наплавлення матеріалу.
Адгезія (від лат. Adhaesio – прилипання) у фізиці – зчеплення поверхонь різнорідних твердих та/або рідких тіл.
Деламінація (розшарування) – в 3D-друці це відклеювання деталі від робочого стола чи розшарування самого об’єкта друку.
Джус (ABS сік) – розчин ABS пластику в ацетоні. Використовується для поліпшення адгезії об’єкта друку з робочим столом.
Постобробка – обробка моделі після друку (шліфування, термообробка, хімічна обробка, фарбування, обклеювання тощо).
Гігроскопічність (від грец. Ὑγρός – вологий і σκοπέω – спостерігаю) – здатність деяких речовин поглинати вологу з повітря.
Сушіння. Друкування сирим пластиком призводить до закипання води всередині матеріалу та утворення піни при його виході з сопла. Сушіння пластику можна проводити як на опалювальній батареї, так і в спеціальних термокамерах. В окремих випадках досить зберігати матеріали разом з силікагелем в одній упаковці.
Викривлення – спотворення форми виробу внаслідок дії внутрішніх напружень, викликаних нерівномірним нагріванням або охолодженням.