АНОТАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

дисципліна вільного вибору

«Проблемнi питання підвищення ефективності розробки газових та газоконденсатних родовищ»

Відеозвернення:

https://drive.google.com/file/d/1Thv27u4YcJDDMTn_71So3Q339UUFFRrS/view?usp=sharing

Мова викладання:

Українська

Кількість студентів, які можуть одночасно навчатися (мінімальна - максимальна):

Мінімальна - 15,

максимальна - 200.

Семестр, в якому викладається:

4 семестр для аспірантів ІІ року навчання

 

Окрім спеціальностей / ОП (за необхідності)

 

Кількість:

кредитів ЄКТС

академічних годин (вказати окремо лекції, лабораторні заняття, практичні заняття, самостійна робота тощо)

 

3

Лекцїї – 24 год.

Практичні – 16 год.

Лабораторні – 0 год.

Самостійна робота – 50 год.

Форма підсумкового контролю та наявність індивідуальних завдань:

Диференційований залік

Кафедра, що забезпечує викладання:

Видобування нафти і газу

Викладач, що планується для викладання (окремо по видах навантаження):

Лекції – Кондрат Роман Михайлович, д.т.н., проф.

Практичні – Матіїшин Лілія Ігорівна, к.т.н., доц.

Пререквізити (за необхідності):

Проєктування розробки газових і газоконденсатних свердловин

Гідродинамічне моделювання процесів розробки родовищ нафти і газу

Новітні технології розробки та експлуатації газових і газоконденсатних родовищ

Перелік компетентностей, яких набуде студент після опанування даної дисципліни:

Вивчення  навчальної  дисципліни  передбачає формування та  розвиток  у  студентів компетентностей,  передбачених  освітньо-науковою програмою:

загальних:

- Здатність виявляти  та  ефективно  вирішувати  проблеми  в нафтогазовій  галузі  на  базі  знань  із  нафтогазової інженерії  та технологій,  засвоєння  основних  концепцій,  вільне володіння спеціальною термінологією;

- Набуття універсальних навичок дослідника, оволодіння методологію наукової діяльності у предметній області; здатність продукувати  нові  ідеї, вирішувати  комплексні  проблеми у нафтогазовій  галузі  та/або у дослідницько-інноваційній діяльності.

- Здатність до критичного аналізу, адекватного  оцінювання існуючих знань і професійної практики, планування  та реалізації наукового  дослідження  з  дотриманням  належної  академічної доброчесності.

- Навички практичного застосування у науковій та професійній діяльності сучасних інформаційних і комунікаційних технологій, програмних  засобів  і  комп'ютерних  мереж;  навички  презентації результатів  власного  наукового  дослідження,  участі  у  наукових проектах, науково-технічних  конференціях  нафтогазового профілю

- Навички  науково-педагогічної  діяльності,  організації  та проведення всіх видів навчальних занять в освітній сфері

- Здатність  застосовувати  знання  з  філософії,  психології, педагогіки  для  розвитку  загальної  культури  й  соціалізації особистості,  схильності  до етичних  цінностей,  розуміння причинно-наслідкових зв'язків  розвитку  суспільства  та професійної сфери

фахових:

- Глибоке  розуміння  загальної  структури,  взаємозв’язку окремих елементів  та перспектив розвитку системи забезпечення України вуглеводневими енергоносіями

- Здатність  використовувати  сучасні  математичні  методи  для комплексного аналізу технологічних процесів буріння свердловин, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу

- Здатність застосовувати сучасне програмне забезпечення для моделювання технологічних процесів  буріння  свердловин, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу.

- Здатність  використовувати  сучасні  методи  технічної діагностики  для  комплексної  оцінки  стану  технологічного обладнання  при  бурінні  свердловин,  систем  видобування, транспортування та зберігання нафти і газу.

- Здатність  усесторонньо  аналізувати  режими  експлуатації нафтогазового  об’єкта  виконувати  оптимізацію  параметрів нафтогазового  об’єкта  з  метою  усунення  існуючих  проблем  та підвищення ефективності його експлуатації.

- Здатність  удосконалювати  відомі  способи,  впроваджувати новітні  технологічні  процеси,  здійснювати  науковий  аналіз  і висновки  з  перспектив  створення,  розвитку  і  вдосконалення технологій  буріння, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу, а також проводити  технологічне і техніко-економічне оцінювання  ефективності використання  інноваційних нафтогазових технологій і технічних засобів

Особливості навчання на курсі:

Теоретичний та практичний матеріал дисципліни спрямований на вивчення проблемних питань розробки газових і газоконденсатних родовищ, обґрунтування раціональних технологій підвищення ефективності розробки родовищ в різних гірничо-геологічних умовах, які би забезпечували підвищення ступеня вилучення вуглеводнів і збільшення поточного видобутку газу і конденсату.

Матеріально-технічне забезпечення:

Комп’ютерна техніка, програмне забезпечення компанії Schlumberger (Pipesim, Petrel), аудиторія 0514 (https://cutt.ly/II55GwQ), персональний комп’ютер або мобільний пристрій з підключенням до мережі інтернет.

Посилання на ЕНК на платформі Moodle

Вказується посилання на розроблений електронний курс (https://dn.nung.edu.ua/course/view.php?id=2082 )

Посилання на інші матеріали за дисципліною (за наявності)

1.   Кондрат Р. М. Технологія розробки газових і газоконденсатних родовищ : підручник. Івано-Франківськ : ФОЛІАНТ, 2021. 456 с.

2.   Кондрат Р.М. Проєктування розробки газових і газоконденсатних родовищ : підручник. Івано-Франківськ : ФОЛІАНТ, 2021. 272 с.

3.   Кондрат Р.М. Розробка та експлуатація газових і газоконденсатних родовищ: підручник / Р.М. Кондрат, О.Р. Кондрат, Л.І. Матіїшин. Івано-Франківськ: ФОЛІАНТ, 2023. 568 с.

4.   Кондрат Р.М. Розробка та експлуатація газових і газоконденсатних родовищ: навч. посіб./Р.М. Кондрат, О.Р. Кондрат, Н.С. Дремлюх. Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2015.  288 с.

5.   Довідник з нафтогазової справи / За загал.ред. докторів технічних наук В.С. Бойка, Р.М. Кондрата, Р.С. Яремійчука. – К.: Львів, 1996. С. 620.

Стислий опис дисципліни, в тому числі перелік теоретичного курсу, практичних та лабораторних занять, семінарів тощо

Мета викладання дисципліни полягає у набутті фахівцями (аспірантами) компетентностей (теоретичних знань і практичних навиків) щодо виявлення та вирішення проблем, пов'язаних з підвищенням ефективності розробки газових і газоконденсатних родовищ та забезпеченням ефективних проєктних рішень щодо вилучення вуглеводнів. Наведено поточний стан і перспективи розвитку газовидобування в Україні. Охарактеризовано проблеми розробки газових, газоконденсатних і нафтогазоконденсатних родовищ у різних гірничо-геологічних умовах. Розглянуто основні принципи фізичного і математичного моделювання процесів розробки родовища природних газів. Висвітлено проблемні питання підвищення ефективності розробки газових родовищ за газового і водонапірного режимів, газоконденсатних родовищ на виснаження і з підтримуванням пластового тиску,  включаючи видобуток залишкового газу з виснажених газових родовищ і слабкодренованих, низькопроникних ділянок пласта і регулювання надходження води в родовище, боротьбу з обводненням свердловин і видобуток защемленого газу з обводнених пластів; максимізацію кінцевого конденсатовилучення з газоконденсатних родовищ в умовах розробки на виснаження, видобуток сконденсованих вуглеводнів з виснажених газоконденсатних родовищ, і боротьбу зі скупченням конденсату у привибійних зонах свердловин; методи повного і часткового підтримування пластового тиску в газоконденсатних родовищах на різних рівнях різним агентами впливу і способи розробки нафтогазоконденсатних родовищ на виснаження, регулювання динамічної рівноваги газонафтового і водонафтового контактів і видобутку нафти з тонких нафтових облямівок; способи розробки нафтогазоконденсатних родовищ з підтримуванням пластового тиску; системи розробки багатопластових родовищ і способи експлуатації пластів у свердловинах. Розглянуто вплив геологічної будови родовища, фізико-літологічних властивостей і ступеня неоднорідності продуктивних відкладів, системи розміщення свердловин на площі газоносності, характеристик процесу відбирання газу з родовища та умов подачі газу споживачеві на технологічні і техніко-економічні показники розробки і кінцевий коефіцієнт газовилучення. Окремі питання дисципліни розглядаються на практичних заняттях з використанням сучасних комп'ютерних програм.